لیستی از بهترین خودرو‌های نظامی ایران و دنیا – فروشگاه فایل های اینترنتی

وب سایت تکراتو: از جمله وسایل نقلیه مهمی که در مناطق جنگی برای موارد مختلفی کاربرد دارند، خودروهای جنگی هستند
این خودرو در ابتدا یک جنگنده نیمه شنی بود و به عنوان حامل زرهی خدمه و یا خودروی یدک کش توپخانه استفاده می‌شد اما بعدها به عنوان خودروی ضد تانک، ضد هوایی، آمبولانس، خودروی فرماندهی و حتی راکت انداز استفاده شد.

در طرح ارائه شده هدف فقط ساخت خودرویی نبود که افراد را به منطقه جنگی برساند و سپس آنها برای جنگیدن پیاده شوند، بلکه این طرح ارائه شده که IFV نام داشت به گونه‌ای بود که نیروها در داخل خودرو می توانستند با سلاح خود با دشمن بجنگند و به وسیله زره خودرو حفاظت شوند.

این خودروهای جنگی و زرهی پیاده نظام، جزء وسایل نقلیه‌ای بودند که نیروها و همچنین تجهیزات مهم نظامی را به مراکز و مناطق جنگی می‌بردند و به آنها برای پیروزی در جنگ کمک می‌کردند.

بهترین ماشین های جنگی جهان و ایران؛ لیستی از بهترین خودروهای نظامی دنیا

بسیاری از این خودروهای زرهی توسط آلمانی‌ها تسخیر شدند. آنها از این خودروها برای حمل توپ ضد تانک ۳۷ میلی متری استفاده کردند و اسم آن را Panzwrjaeger Bren گذاشتند. Bren را می‌توان تنها خودروی جنگی دانست که در طول سال‌های بسیار به وسیله سربازان تمام کشورها استفاده شده است. در آخر باید گفت که از این خودروی قدرتمند جنگی، بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه تولید شده است.


۸. خودروی نیمه شنی  M-3

بهترین ماشین های جنگی جهان و ایران؛ لیستی از بهترین خودروهای نظامی دنیا

ارتش ایالات متحده تصمیم گرفت تا تولید خودروی نیمه شنی را آغاز کند. این خودرو که از طراحی فرانسوی برخوردار بود و M-3  نام داشت و در سال ۱۹۴۱ تولید شد. هر گردان پیاده نظام، به طور متوسط ۶۲ دستگاه از آن را استفاده می‌کرد.
نام این خودروی جنگی نفربر زرهی، Sd.Kfz.251 در نظر گرفته شد و برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ معرفی گردید. این خودرو در جنگ لهستان توانست تا ارزش‌های خود را ثابت کند و نشان دهد که می‌تواند یکی از برترین خودروهای نظامی زرهی آلمانی باشد.

ترکیب این خودرو با تیربار پرقدرت اخگر برای هر ارتشی لازم است. در این خودرو قابلیت نصب سلاح‌های سبک و متوسط و موشک‌انداز وجود دارد. لازم به ذکر است که این ماشین جنگی معمولا توسط واحدهای ویژه استفاده می‌شود.


۳. خودروی جنگی فرماندهی ارس

بهترین ماشین های جنگی جهان و ایران؛ لیستی از بهترین خودروهای نظامی دنیا

این خودروی تاکتیکی فرماندهی ارس، ۳.۴ تن وزن دارد و توان آن حدود ۱۳۳ اسب بخار است. این خودرو با داشتن دو کابین یکپارچه، به عنوان خودروی حامل فرماندهان،‌ خودرویی هجومی و خودروی پشت خاکریز قابل استفاده است و می‌تواند از تمام مناطق عملیاتی صعب‌العبور و شهری عبور کند.


۴. خودروی جنگی سپهر

بهترین ماشین های جنگی جهان و ایران؛ لیستی از بهترین خودروهای نظامی دنیا

خودرو تاکتیکی ۴.۳ تنی سپهر یکی از بهترین ماشین های جنگی ایران است. سپهر، ماشینی نظامی است که براساس نیاز نیروهای مسلح طراحی و به تولید انبوه رسیده است. از قابلیت‌های این خودرو می‌توان به قدرت حمل ۱۰ نیروی نظامی با تجهیزات کامل و حمل ۵.۱ تن بار و تجهیزات اشاره نمود.

M-2BRADLEY از طرح های شوروی و آلمان اقتباس شده بود و در سال ۱۹۸۱ تولید شد. این خودرو به علت دارا بودن زره فاصله دار و لایه لایه در قسمت بالای بدنه آلومینیومی خود، نسبت به M-113، مسافران خود را بیشتر حفاظت می‌کند.

در این خودروی نظامی به جای چرخ از شنی استفاده شده است و همین عامل به آن قدرت می‌دهد تا بتواند به راحتی از آب، شن، جنگل‌های گل آلود و حتی جاده‌های صعب العبور و یا زمین‌های چمن عبور نماید. نیروهای انگلیسی در جنگ اروپا از این خودرو در رودخانه‌هایی چون راین استفاده کرده‌اند.